כנס לצפיה

שקט, מצלמים!…

סיקור
המצלמה. התאורה. הסאונד. כל מה שעומד מאחורי תמונה מוצלחת ומה הקשר בין המזון שבמקפיא הבית בו מוסרט הסרטון, לערוץ יהדותון?
 

המצלמה

המצלמות איתן מסריטים את הסרטונים הן הטובות ביותר שיש.
המצלמה שזכתה ללוות את הערוץ היא מצלמת ARRI ALEXA – בה מצלמים גם סדרות טלוויזיוניות וסרטים הוליוודיים.
יחד עם המצלמה נלווה לעיתים 'מסוע' עליו היא יושבת בסצנות של תזוזה. בצילומים מסוימים מעלים את המצלמה גם על מנוף.

התאורה

התאורה תופסת מקום משמעותי מאוד ביצירת סרטון. כדי לתת את התחושה והמראה הנכונים צריך להשקיע הרבה באווירת המקום, ורק תאורה נכונה מצליחה ליצור אווירה מושלמת.
לסצנות מסוימות צריך להאיר את הבית באור יום, לשם כך יש להדליק לא פחות מ-30 פנסים שמוצבים בכל מקום אפשרי בבית. יצירת אווירה פסטורלית לסצנה אחרת, תתאפשר רק אודות להצבת הפנסים במקומות מתאימים והסדרת עוצמת התאורה שלהם – מלאכת מחשבת של ממש.
הצבת הפנסים ותכנון התאורה הם לא תוכנית של הרגע האחרון, אלא דורשים תכנון מקדים. במשרדי חברת ההפקה יושבים על תמונות הבית ומתכננים בדיוק היכן יעמוד כל פנס ובאיזה קטע של הסרטון.

סאונד

ואי אפשר בלי הסאונד:
מה הקשר בין המזון שבמקפיא בבית בו מוסרט הסרטון, לערוץ יהדותון? כבר תראו. ולא, זה לא בגלל שצוות ההסרטה זכו לטעום ממנו, אין זמן אפילו לאכול סנדוויץ'…
הסאונדמן הוא וואדים יגרמן. איש סאונד מקצועי ועקשן. רוצה רק את האיכות הטובה ביותר שיש. לשם כך הוא מגיע עם ציוד הסאונד האיכותי והמקצועי ומתחיל מיד לעבוד ולהכין את הבית להקלטת הסרטון. כעת השחקנים עוד לא מעניינים אותו. הוא מתחיל את עבודתו במטבח שם הוא מנתק את המקררים – שקולם אולי עלול חלילה להישמע מעט בסאונד. מזל שיש לצוות שעונים על היד (למרות שלא עובדים ביהדותון לפי שעות אלא ביממות…) אחרת לא ידעו מה השעה. וואדים מוציא את הבטריות של שעוני הקיר כדי שלא יתקתקו. מי יודע, אולי יישמעו חלילה בהקלטות. בקיצור, עם וואדים הסאונד שקט מאוד. נקי ואיכותי.

ההסרטה

את תפקיד המסריט, האיש הממונה על ההנצחה, ממלא דוד אוריאן מחברת "עולם ומלואו". ידו המקצועית אמונה על ההסרטה, ומניסיון העבר, היא אף פעם לא אכזבה.
עבודת הצילום לערוץ יהדותון היא מאתגרת מאוד. דוד מספר לנו על עבודה מטורפת, כשבמקום לצלם סרטון ביום כמו בכל צילום 'נורמאלי', ביהדותון הדברים מתנהלים אחרת: 4 סרטונים מצפים לו ביום עבודה רצוף. יום? לא בטוח. דוד מעיד על 'יום' עבודה ארוך של 26 שעות ברצף בהסרטות לקליפ חנוכה. "שלחנו את השחקנים הביתה לאחר שהסרטנו אותם, כדי שילכו לישון, ונשארנו להסריט השלמות של חפצים וסביבה". יום הסרטה הוא יום מטורף ללא מנוחה. כמעט ללא אוכל – למי יש זמן לפרטים 'הקטנים' האלו?
הדרישות הגבוהות של מנהלי הערוץ לאיכות הטובה ביותר, לא מוסיפות לו דקות של מנוחה – הוא מעיד.
"לפני שמסריטים סרטון, צריך להגיע למקום להכין את הכול: התאורה, המצלמה, הסאונד וכו'. תמיד אנחנו אלו שעוזבים אחרונים את המקום.
כדי לתכנן את הצילומים אנו מקבלים את התסריט, מפרקים אותו לחלקים ובונים אותו במיוחד עבורנו: פה צריך תאורה כזו ולכן יש להעמיד פנס כאן, כאן צריך לראות את השחקן מקרוב, כאן מרחוק, כאן את הפנים עם קצת גוף, כאן את הילדים וכדומה. כל פרטי הצילום מתוכננים עד לפרט האחרון לפני הצילומים בפועל.
"הסרטת סרטון לוקחת 5 שעות, מתוכן אנו מוציאים את רגעי האיכות המסתכמים ב-3-4 דקות בלבד" הוא מספר.

לסיום, מה התחושה שלך כשאתה מסריט סרטונים כאלו?
"אני מרגיש תחושת שליחות גדולה. אנו מתעסקים עם פרויקט בינלאומי שמגיע למאות אלפי יהודים ברחבי העולם. האחריות גדולה, והסיפוק גדול עוד יותר.

העריכה

לא יכלנו שלא לשמוע כמה מילים מאהרון אוריאן, מנהל חברת ההפקה והבמאי, על אחד הפרויקטים החשובים בהם מתעסקת חברתו.
"אנו בצוות העריכה מתכננים בדיוק מה יהיה בכל שניה בסרטון הסופי ובהתאם לכך אנו באים ליום ההסרטה.
"על מנת ליצור כל חלק מהסרטון בצורה הטובה ביותר, אנו מסריטים אותו כמה פעמים ולאחר מכן שולפים ממנו את הטוב ביותר. כך אנו עושים בכל חלקי הסרטון, בהתאם לתכנון המקורי".
השלב הבא הוא עיבוד החומר. שעות רבות של עריכה במעבדה נדרשים כדי שכל סרטון יצא ברמה מעולה: חשוב לבדוק שהקטעים נחתכו כמו שצריך, צריך להוסיף גם מוזיקה, כתוביות, תיקוני צבע ו'פינישים' לצבע ולסאונד. "ומה גם" – מעיר אהרון – "שהתיקונים ביהדותון מורכבים יותר מכל תיקונים של סרטון אחר, כי מעבר לתיקונים המקצועיים יש גם תיקונים שקשורים לתחום ההלכתי".
לאחר שהסרטון מוכן כמעט באופן סופי, הוא נשלח על ידי צוות הערוץ לרבנים הבקיאים בתחום ההלכתי עליו נסוב הסרטון, אך בד בבד כאלו שגם יבינו את הצופים ויצליחו להיכנס למשקפיהם.

איך התחושה להיות המפיק של הערוץ?
"קודם כל, שליחות. רצון הרבי מליובאוויטש שהתורה והמצוות יגיעו לכולם בכל הכלים והמדיות האפשריות. התחושה הזו גורמת לעבוד על זה בכל הכוח, הרבה יותר מאשר בפרויקט רגיל. אנחנו מגיעים ליום צילום עם הרבה אנדרנלין בשאיפה להביא עוד דבר טוב לעולם".
הקודם

הפנים של יהדותון

הבא

מבקרים אצל הרבי
כנס לצפיה

הפנים של יהדותון

מי לא מכיר את השחקנים המוכשרים והמוצלחים האלו? כמה טבעי היה אם כן לחבר...

12 בJune 2013